Siirry sisältöön
Kokoomusfoorumille
Liity jäseneksi
Pohjanmaan Kokoomus
  • Tervetuloa
  • Friida
  • Osallistu
  • Vaikuttajat
  • Eduskuntavaalit
  • Politiikka
  • Materiaalipankki
  • Ilmianna uusi jäsen
  • Yhteystiedot
Pohjanmaan Kokoomus
Blogi | Mielipide

Työnteon pitää kannattaa, myös numeroiden valossa  

26.8.202626.8.2026

Somessa on viime päivinä pyörinyt Laboren laskelma, jonka mukaan Orpon hallituksen päätökset ovat pienentäneet pienituloisimman viiden prosentin käytettävissä olevia tuloja keskimäärin 828 euroa vuodessa ja kasvattaneet suurituloisimman viiden prosentin tuloja 2 137 eurolla.  

Luvut ovat todellisia mutta niiden ympärille rakennettu tarina kaipaa hieman enemmän perspektiiviä.  

Ensinnäkin kyse ei ole siitä, että hallitus olisi ”ottanut köyhiltä ja antanut rikkaille”.   

Pienituloisiin vaikuttavat ennen kaikkea tulonsiirrot, kun taas hyvätuloisten tulojen kasvu tulee verotuksen kevennyksistä, työnteon kannustimista ja tulotason kasvusta  

Kyse on siis erilaisista politiikkatoimista, joita ei ole mielekästä niputtaa yhdeksi tulonsiirroksi ihmisryhmältä toiselle.  

Itse pidän hyvänä sitä, että työn verotusta kevennetään.  

Jos ihminen tekee enemmän töitä, ottaa vastuuta, kouluttautuu, tekee pitkää päivää tai pyrkii urallaan eteenpäin, on aivan oikein, että suurempi osa hänen itse ansaitsemastaan rahasta jää hänelle itselleen, tätä ei pitäisi joutua puolustelemaan.  

Työn verotuksen pitää olla sellaisella tasolla, että työnteko ja lisätyön tekeminen kannattaa.  

Tämä ei ole hyökkäys pienituloisia vastaan.  

Päinvastoin hyvinvointivaltion rahoittaminen edellyttää, että Suomessa on mahdollisimman paljon työtä, yrittäjyyttä, investointeja ja tuottavaa toimintaa.  

Ilman veronmaksajia ei ole myöskään niitä palveluita tai tulonsiirtoja, joita yhteiskunnassa halutaan ylläpitää.  

Ja kyllä, myös sosiaaliturvan pitää kannustaa työn vastaanottamiseen.  

On aivan perusteltua kysyä, onko järjestelmässä tilanteita, joissa työn tekeminen lisää käytettävissä olevia tuloja aivan liian vähän.   

Sosiaaliturvan pitää olla turvaverkko, ei järjestelmä, jossa työn vastaanottaminen muuttuu taloudellisesti järjettömäksi.  

Leikkauksia ja veronkevennyksiä pitää arvioida sen perusteella, mitä ne pitkällä aikavälillä tekevät työllisyydelle, kasvulle ja julkiselle taloudelle. Pelkkä laskelma siitä kenelle jää tänä vuonna, kuinka monta euroa enemmän tai vähemmän ei vielä kerro mitä tapahtuu pidemmällä aikaa, kun ihmiset muuttavat käyttäytymistään.  

Minusta hallituksen linja on oikea.  

Suomen ongelma ei ratkea sillä, että verotetaan lisää niitä, jotka jo maksavat paljon veroja eikä sillä, että yritetään pitää mahdollisimman moni mahdollisimman pitkään erilaisten tukien varassa.  

Meidän pitää tehdä työn tekemisestä, yrittämisestä ja investoimisesta kannattavampaa. Silloin syntyy enemmän työtä, enemmän verotuloja ja lopulta enemmän mahdollisuuksia pitää huolta myös niistä, jotka eivät itse pysty omalla työllään toimeentuloaan rakentamaan.  

Siksi en häpeä sanoa olevani tyytyväinen siihen, että työn verotusta kevennetään.  

Ihmisen pitää saada pitää mahdollisimman suuri osa itse ansaitsemastaan rahasta. Se ei ole keneltäkään pois, se on kannustin tehdä enemmän, yrittää enemmän ja rakentaa parempaa Suomea.  

Ja ehkä juuri tästä pitäisi keskustella enemmän, ei siitä kuka voittaa ja kuka häviää vaan siitä, miten saamme mahdollisimman monen suomalaisen tekemään töitä, yrittämään ja investoimaan sekä saamaan Suomen talouden taas kasvamaan.  

Jukka-Pekka Finnilä  

Piirihallituksen jäsen   

Alajärvi 

Avainsanat: #Jukka-Pekka Finnilä

Artikkelien selaus

Edellinen Edellinen
Johtajien puheenvuoro — Järvinen, Kinnunen ja Komulainen

Pohjanmaan Kokoomus r.y.
Puskantie 5
60100 Seinäjoki
pohjanmaankokoomus@kokoomus.fi

  • Tervetuloa
  • Friida
  • Osallistu
  • Vaikuttajat
  • Eduskuntavaalit
  • Politiikka
  • Materiaalipankki
  • Ilmianna uusi jäsen
  • Yhteystiedot

Seuraa meitä

Facebook Instagram YouTube

© 2026 Pohjanmaan Kokoomus

Vieritä ylös
  • Tervetuloa
  • Friida
  • Osallistu
  • Vaikuttajat
  • Eduskuntavaalit
  • Politiikka
  • Materiaalipankki
  • Ilmianna uusi jäsen
  • Yhteystiedot
Haku