Siirry sisältöön
Kokoomusfoorumille
Liity jäseneksi
Pohjanmaan Kokoomus
  • Tervetuloa
  • Friida
  • Osallistu
  • Vaikuttajat
  • Politiikka
  • Materiaalipankki
  • Yhteystiedot
Pohjanmaan Kokoomus
Lehdistötiedote | Mielipiteet

Kuusiokuntien palvelut turvattava myös jatkossa

30.10.202321.2.2024

Etelä-Pohjanmaan aluevaltuusto  päätti kokouksessaan 30.10.2023 irtisanoa Kuusiolinna Terveys Oy:n palvelusopimuksen. Kokoomuksen aluevaltuustoryhmä kantaa huolta Kuusiokuntien palveluista ja asukkaiden palveluista. 

Kokouksessa oli esillä kokoomuksen esittämä vaihtoehto, jolla sopimuksen irtisanomisessa olisi mahdollista käyttää kahden vuoden pidennys siirtymäaikaan, mikäli sopimuksen irtisanominen vaarantaa sosiaali- ja terveydenhuollon palvelujen saatavuuden alueella.

Erityistä huolta on esitetty henkilöstön turvaamisesta, sillä osaavan henkilöstön saaminen on Etelä-Pohjanmaalla merkittävä tunnistettu haaste. Sopimuskäsittelyn yhteydessä ei ole koettu riittävää varmuutta, että hyvinvointialue kykenisi tuottamaan lääkärivastaanotot ja vuodeosastot omana toimintana.

– Kokoomuksen ryhmä tulee tarkoin vartioimaan, että nyt hyväksytty aluehallituksen esitys toteutuu ja että Kuusiokuntien asukkaat todella saavat väestön palvelutarpeen mukaisen monituottajaympäristön ja palvelut, linjaa kokoomuksen ryhmäjohtaja Lasse Rajala.

Artikkelien selaus

Edellinen Edellinen
(Edes) Yksi turvallinen aikuinen
SeuraavaJatka
Syyspiirikokous Vaasassa 11.11.

Pohjanmaan Kokoomus r.y.
Puskantie 5
60100 Seinäjoki
pohjanmaankokoomus@kokoomus.fi

  • Tervetuloa
  • Friida
  • Osallistu
  • Vaikuttajat
  • Politiikka
  • Materiaalipankki
  • Yhteystiedot

Seuraa meitä

Facebook Instagram YouTube

© 2025 Pohjanmaan Kokoomus

Vieritä ylös
  • Tervetuloa
  • Friida
  • Osallistu
  • Vaikuttajat
  • Politiikka
  • Materiaalipankki
  • Yhteystiedot
Haku