Naisurheilun puolesta!
Naisurheilu tarvitsee aktiivisia toimia tasa-arvon ja arvostuksen parantamiseksi. Tasa-arvotyö nais- ja miesurheilun välillä on yhä kesken.
En voinut välttyä ajatukselta seuratessani Milano–Cortinan talviolympialaiset ja Suomen jääkiekon miesten jääkiekkomaajoukkueen ympärillä olevaa mediahuomiota. Seurasin Naisleijonien ottelua Sveitsiä vastaan, jossa Naisleijonat taltuttivat vastustajansa lukemin 3–1. Silti keskustelujen keskipisteessä ovat miesten maajoukkueen ottelut: kaatavatko Leijonat arkkivihollisensa Ruotsin?
Mistä miesurheilun hegemonia johtuu? Syyt saattavat löytyä säännöistä, mediahuomiosta ja yleisöstä sekä resurssien keskittämisestä. Naisten jääkiekossa pelataan samoilla säännöillä kuin juniorijääkiekossa, esimerkiksi taklaaminen on kielletty. Viekö taklaamisen puuttuminen osan viihdearvosta? Miksi naisten on sääntöjen mukaan käytettävä koko kasvojen alueen peittävää suojusta, kun taas miehillä suojus peittää vain osan kasvoista?
Naisurheilun rahoitus laahaa kaukana miesurheilun budjeteista. Viime vuosina parannuksia on tehty, mutta työtä riittää edelleen, ja tilanne vaihtelee lajikohtaisesti. Vaikka naisurheilija saisi ammattisopimuksen ja mahdollisuuden harjoittaa lajiaan päätoimisesti, keskimääräiset tulot ovat miehiin verrattuna selvästi matalammat. Matalampi rahoitus ei vaikuta pelkästään toimeentuloon, vaan myös urheilijoiden resursseihin valmennuksessa ja huollossa. Naiset joutuvat tekemään enemmän työtä urheilu-uransa eteen pelkästään sukupuolensa vuoksi.
Historiallisesti naisurheilu on kehittynyt vasta muutamien viime vuosikymmenten aikana, sillä aiemmin pelättiin urheilun vaikuttavan naisten hedelmällisyyteen. Me urheilevat naiset olemme suuressa kiitollisuudenvelassa naisurheilun pioneereille, jotka raivasivat tilaa naisille kilpaurheilussa. Valitettavasti naisurheiluun liittyy yhä epäkohtia: esimerkiksi kehojen seksualisointi ja arvostelu ovat miesurheilijoihin verrattuna voimakkaampia. Näiden epäkohtien poistamiseksi on tehtävä määrätietoista työtä.
Naisurheilun tasa-arvotyö tarvitsee koko kansan panostusta. Seurataan naisurheilua ja ostetaan lippuja kisoihin ja otteluihin. Olisi hienoa nähdä myös valtion johtohahmoja seuraamassa naisurheilua ja kannustamassa katsomossa yhtä näkyvästi kuin miesten otteluissa. Naisurheiluun panostaminen vaatii toimia myös päätöksenteon tasolla, sillä kyse on arvokkaasta tasa-arvotyöstä.
Naisurheilijat ovat äärimmäisen taitavia, hyväkuntoisia ja lahjakkaita. Nostetaan naisurheilu sille kuuluvaan asemaan miesurheilun rinnalle. Naisurheilun kannattaminen on isänmaallinen teko, johon jokainen voi osallistua.
Julia Lehtinen
Pohjanmaan Kokoomusnuorten varapuheenjohtaja
Pohjanmaan Kokoomuksen piirihallituksen jäsen
