Luukut auki
Vuosi lähenee loppuaan ja joulu lähestyy joulukalenterin luukku luukulta. Vuosi 2025 on ollut tähän mennessä ja uskon, että loppuvuodenkin, varsin ailahtelevainen. Ailahtelevaisuus näkyy ja kuuluu etenkin maamme rajojen ulkopuolella eri mantereilla, Euroopassakin.
Meidän Pohjanmaiden; Etelä-Pohjanmaa, Keski-Pohjanmaa ja Pohjanmaa alueiden elämä on soljunut tänä vuonna eteenpäin maamme mittakaavassa kohtuullisen hyvän työllisyyden kantaessa. Työllisyysalueet aloittivat toimintansa kuluvan vuoden alussa. Työllisyyden hoito tuli osaksi jokaisen kunnan lakisääteisiä tehtäviä osaksi kuntien perustehtäviä. Pohjanmaiden alueella on kuusi työllisyysaluetta. Laki työllisyysalueista annettiin maaliskuussa 2023.
Kolmen maakuntamme alueella hyvinvointialueet ovat toimineet 1.1.2023 lähtien ja tämän vuoden kaikki kolme aluetta ovat pyrkineet sopeuttamaan toimintaansa käytettävissä oleviin rahavaroihin. Laki hyvinvointialueista annettiin kesällä 2021. Hyvinvointialueiden vastuulla on vastuu alueen asukkaiden sosiaali-, terveys- ja pelastustoimen palveluista. Siis meidän kaikkien palveluista eri elämänvaiheissa. Näiden palveluiden tuottamiseen kolmen maakuntamme alueella menee rapiat kaksi miljardia euroa, siis yli kaksi miljardia euroa!
Hyvinvointialueiden palvelut ovat erityisesti nyt syyskaudella olleet koko maassa jatkuvan mediamylläkän kohteena. Useat hyvinvointialueet ovat käyneet muutosneuvotteluita eikä irtisanomisiltakaan ole vältytty. Palveluverkot ovat tarkastelussa ja palautteena on lähes poikkeuksetta: VÄÄRIN SAMMUTETTU! Se on minulle jäänyt epäselväksi, että mikä on oikeampi etenemistapa. Sammutustekniikat ovat palokunnissa vuosisatojen varrella huimasti, mutta samalla käsien avulla työtä tehdään edelleen niin sammuttamisessa kuin sosiaali- ja terveydenhuollossa.
Yhteinen nimittäjä hyvinvointialueilla ja TE-uudistuksessa on, että rahat eivät riitä. TE-uudistuksessa lisälaskua maksavat suoraan kuntien kunnallisveron maksajat ja hyvinvointialueilla veronmaksajat valtion verotuksesta. Onko yhteinen nimittäjä rahojen riittävyydelle, että tehtiinkö lait vailla riittävää rahoituspohjan selvitystyötä ja tehtiinkö esim. kiinteistöjen vuokrauksessa korotuksia, kun tuli uusi vuokranmaksaja ja uuden vuokranmaksajan tehtävä on hommata rahansa muualta kuin kunnilta? Kiinteistökuluista ei yksin ole hyvinvointialueiden rahoituksen pelastajiksi, mutta miljoonista on tässäkin kysymys. TE-uudistuksen sattuminen pahimpaan mahdolliseen ajankohtaan, jolloin toimintaympäristömme on maailmanlaajuisten epävarmuuksien vuoksi jatkuvassa turbulenssissa, joka ei edistä talouskasvua.
Hyvinvointialueella toimivat myös pelastuslaitokset, joiden jatkuva 24/7 valmius tuottaa kaikkien kuntien/ kaupunkien asukkaille jatkuvaa valmiutta niin vakituisen kuin sopimushenkilöstön toimesta. Pelastustoimen onnettomuuksien ehkäisyn tavoitteena on pitää paloautot tallissa, mutta niin vaan alueemme pelastuslaitokset hoitavat vuosittain yli 10 000 tehtävää
Joulun lähestyessä pidetään paloautot tallissa ja avataan joulukalenterin luukkuja. Sosiaali- ja terveystoimeen toivon, että aukaistaan terveyden edistämien luukkuja ja ollaan leppoisasti ja turvallisesti joulu sekä pian alkava vuosi 2026 sekä tehdään viisaita päätöksiä alueidemme hyväksi!
Jaakko Pukkinen
Etelä-Pohjanmaan hyvinvointialueen aluehallituksen ja -valtuuston jäsen
Puoluevaltuuston jäsen
Isokyrö
