Lotta Luodeslampi ja Juuso Tynjälä nuorisokoordinaattoreiksi
Pohjanmaan Kokoomuksella on aloittanut uusina osa-aikaisina nuorisokoordinaattoreina Lotta Luodeslampi Seinäjoelta ja Juuso Tynjälä Vaasasta. Nuorisokoordinaattorit ovat määräaikaisessa työsuhteessa kunta- ja aluevaaleihin asti. Nuorisokoordinaattoreiden tehtävänä on kehittää ja vahvistaa kokoomuspiirin nuorisotoimintaa.
Pohjanmaan Kokoomuksen toiminnanjohtaja Riikka Varila on innoissaan, että piirin työntekijäresursseja on saatu vahvistettua ja painopistettä lisättyä nuorten toimintaan. On otettu vakavissaan se huoli, etteivät nuoret osallistu aktiivisesti politiikkaan.
-Luodeslampi ja Tynjälä ovat rautaisia osaajia ja tuntevat alueen nuorisokentän erinomaisesti. He tuovat varmasti uusia toimintatapoja nuorten tavoittamiseksi. Tynjälä ja Luodeslampi ovat myös toimineet sijaisina eri kouluissa, joten he tuntevat nuorten kentän täysin ja ovat ajan hermoilla, tiivistää Varila.
Tynjälällä on taustaa niin yhdistystoiminnasta kuin myös kunnallisista luottamustehtävistä. Luodeslampi puolestaan tuo näkemystä siihen, että miten tavoitamme uusia nuoria.
-Odotan iloisin mielin työskentelyä Pohjanmaan Kokoomukselle. Yhdessä nuorisokoordinaattoreina saamme varmuudella aktivoitua pohjalaiset nuoret, ja siten saamme heitä mukaan myös toimintaamme. Opiskelen tällä hetkellä hallintotieteitä Vaasan yliopistossa, joten työ sopii minulle niin henkisesti kuin aikataulullisestikin täydellisesti. Oma kokemus järjestötoiminnasta auttaa pääsemään nopeasti alkuun, ja siten tuottamaan tulosta, tiivistää Tynjälä.
Myös Luodeslampi on lähdössä innolla kohti uusia haasteita.
-Politiikan kenttä on minulle täysin uusi aluevaltaus, vaikka se on pidemmän aikaa minua kiinnostanutkin. Onneksi työpariltani löytyy kokemusta minunkin edestä. Onneksi nuoret ja järjestötoiminta yleisesti ovat minulle ennestään tuttuja. Tällä hetkellä opiskelen Seinäjoen ammattikorkeakoulussa liiketalouden tradenomiksi markkinointi pääaineena, joten opiskeluistakin on varmasti hyötyä, toteaa Luodeslampi.
Lisätietoja
Riikka Varila
0409307100